YDs

ازمون YDS آزمونی است که دانشگاههای ترکیه قبولی در آنرا شرط ورود به مقطع فوق لیسانس و دکترا قرار داده اند. آزمون YDS در ترکیه توسط سازمان OSYM برگزار می شود. OSYM همانند سازمان سنجش در ایران می باشد و وظیفه برگزاری آزمون ها را در ترکیه دارند. علاقمندان به تحصیل در ترکیه باید از این آزمون که معادل آیلتس و تافل به شمار میرود، نمره قبولی را کسب کنند تا بتوانند در مقاطع فوق لیسانس و دکترا پذیرش بگیرند.

آزمون YDS طبق مقررات وزارت آموزش عالی کشور ترکیه توسط مرکز سنجش و جابجایی دانشجوی ترکیه برگزار می‌شود. آزمون YDS در خصوص زبان های انگليسی به ويژه مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و فوق ليسانس به دكتری مخصوص افراد ترکیه ای زبان می باشد.

در مقاطع ليسانس به فوق ليسانس، بعضی از دانشگاههای تركيه كارنامه آزمون YDS برای رشته های مختلف اخذ می نمايند. اما در مقاطع فوق ليسانس به دكتری برای تمامی دانشگاه‌های معتبر تركيه، كارنامه آزمون YDS جهت ادامه تحصيل در تركيه الزامیست. آزمون YDS جایگزین آزمونهای KPDS و ÜDS می‌باشد.

آزمون YDS ترکیه برای چه اهدافی برگزار می‌شود؟

هدف آزمون YDS ترکیه سنجش کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل دارند و ادامه فعالیت افراد بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی‌شان می‌باشد.

مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می‌باشد و مهارت‌های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده‌اند.
معمولاً تمامی دانشگاه‌ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائل‌اند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هرساله میزان کمتری متقاضی دارد. این آزمون به‌صورت کاغذی و به‌ صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که به ترتیب YDS و E-YDS نام می‌گیرد. YDS کاغذی فقط سالی سه مرتبه که در مراکز خاصی برگزار می‌گردد. نتایج این آزمون 20 روز پس از برگزاری اعلام می‌شود.

چند عادت غلط در زندگی دانشجویی
بخوان

نحوه ثبت نام در آزمون YDS

برای ثبت‌نام در این آزمون حتماً باید به نمایندگی‌های سازمان OSYM در ترکیه مراجعه کنید. برای اولین ثبت‌نام حضور شما اجباری است اما برای ثبت‌ نام‌های بعدی می‌توانید الکترونیکی و از ایران این کار را انجام دهید. علت هم این است که در اولین ثبت‌ نام در نمایندگی OSYM از شما عکس می‌گیرند و برای شما یک پروفایل در سیستم درست می‌شود که حدوداً 5 سال اعتبار دارد. البته فقط برای دانشجویانی که از مرز رازی وارد ترکیه می‌شوند. دوستانی که با مرز بازرگان راحت‌تر هستند می‌توانند به مرکز ایغدیر مراجعه نمایند. هر دو این مراکز فقط یک ساعت با مرز ایران فاصله‌دارند.

نحوه برگزاری آزمون

این تست شامل ۸۰ سوال چند گزینه ای می باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود. سوال ها کلمات انگلیسی ، گرامر، کامل کردن جمله ، ترجمه انگلیسی- ترکی و ترجمه انگلیسی به ترکی را شامل می شود.

آزمون E-YDS

آزمون الکترونیکی (E-YDS) هرماه ولی فقط در سه شهر ترکیه  و با ظرفیت محدود برگزار می‌شود. در مهلتی که معمولاً یک ماه قبل از آزمون است باید ثبت‌نام را انجام دهید. نتایج آزمون نیز طی 12 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

چرا YDS را امتحان بدهیم؟

اگر به آزمون تافل و یا آزمون آیلتس نمی‌رسید این آزمون بهترین گزینه برای شماست. حتی اعضای هیات علمی ترکیه نیز در این آزمون شرکت می‌کنند.

برای شرکت در کلاس های زبان ترکی استانبولی و یا کلاس های زبان انگلیسی و یا آزمون YDS می توانید با ما تماس بگیرید.

آزمون

eydsIELTSTOEFLydsآزمونآیلتستافلترکیهثبت نام YDS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *