دانشگاه فنی (صنعتی) خاورمیانه (در انگلیسی Middle East Technical University و در ترکی Orta Dogu Teknik Universitesi) به‌عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در آنکارا واقع‌شده است. آموزش و تحقیقات انجام‌شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه است و زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می‌باشد.

METU | دانشگاه فنی خاورمیانه

تاریخچه دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه در تاریخ 15 نوامبر 1956 تحت عنوان موسسه فنی خاورمیانه با هدف پیشرفت علمی ترکیه و سایر کشورهای خاورمیانه در زمینه علوم پایه و رشته‌های مهندسی ساخته شد. وجود این دانشگاه مدرن، پیشرفت‌های علمی فراوانی را نصیب کشور ترکیه ساخت. در ابتدا یکی از بخش‌های این دانشگاه در ساختمان کوچکی واقع در چهارراه کیزیلای و بخش دیگر آن در پشت مرکز مجلس ترکیه قرار داشت. بعدها در سال 1963 این دانشگاه به مرکز فعلی خود که در غرب آنکاراست انتقال یافت و بدین ترتیب اولین کامپوس ترکیه را به وجود آورد.

در ابتدا دانشکده معماری به‌عنوان اولین مرکز آموزشی این دانشگاه کار خود را در سال 1956 آغاز کرد و در بهار سال 1957 دانشکده مهندسی مکانیک تأسیس گردید و در سال 1959 دانشکده علوم انسانی تکمیل‌شده و در سال 1982 با آغاز به کار دانشکده تربیت معلم این دانشگاه تکمیل گردید. امروزه جمعاً 41 رشته کارشناسی و 143 رشته تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌گردد. این دانشگاه هم‌اکنون 53 سال دارد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های خاورمیانه می‌باشد.

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه

طبق آمار سال 2019، هم‌اکنون 22000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند که از این تعداد 4400 نفر در سطح لیسانس و 2200 نفر در سطح ارشد و دکتری هستند. در این دانشگاه 1350 دانشجوی بین‌المللی تحصیل می‌کند که نزدیک به 65 ملیت متفاوت را شامل می‌شوند. دانشگاه خاورمیانه 45 رشته کارشناسی را در 5 دانشکده مجزا ارائه می‌دهد و بعلاوه در این دانشگاه 5 بخش تحصیلات تکمیلی موجود می‌باشد که در آن‌ها 97 رشته کارشناسی ارشد و 55 رشته دکتری تدریس می‌گردد. این دانشگاه در برنامه ERASMUS عضویت دارد و همه‌ساله دانشجویان زیادی میان این دانشگاه و دانشگاه‌های جهان ردوبدل می‌شوند.

متقاضیان پذیرش در دانشگاه می‌بایست مدرک زبان معتبر مانند IELTS و یا TOEFL و یا نمره قبولی در امتحان تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه فنی خاورمیانه را کسب نمایند. در صورت نیاز دانشجویان می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آموزش زبان این دانشگاه خود را آماده پذیرش در این دانشگاه نمایند. تنها رشته‌هایی که در این دانشگاه به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌شوند رشته‌های زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه هستند.

سال تحصیلی در دانشگاه خاورمیانه به دو نیمسال تقسیم‌شده است. نیمسال اول در این دانشگاه غالباً در هفته آخر ماه سپتامبر آغاز می‌گردد و در اواسط ماه ژانویه به اتمام می‌رسد. نیمسال دوم در این دانشگاه از اواسط فوریه آغاز شده و در اواسط ماه ژوئن پایان می‌یابد. ترم‌های تابستانی نیز در این دانشگاه به دو شکل عمومی و بین‌المللی برای جلب‌توجه دانشجویان خارجی ارائه می‌گردد.

مشخصات دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه دارای 2 هزار عضو هیئت‌علمی است. کتابخانه دانشگاه دارای 296 هزار کتاب، 130 هزار مجله و 2 هزار نشریه ادواری می‌باشد. دانشگاه خاورمیانه از بزرگ‌ترین سیستم کامپیوتری ترکیه برخوردار است. دانشگاه دارای 12 خوابگاه دانشجویی مدرن (6 خوابگاه دختران و 6 خوابگاه پسران) است. ظرفیت خوابگاه‌ها حدود 5 هزار نفر است. اتاق‌های 1 الی 6 نفری، اتاق‌های رایانه، آب گرم، ماشین‌های لباس‌شویی و غیره از امکانات خوابگاه‌ها است. دانشگاه به افرادی که در امتحانات دانشگاه امتیاز بیشتری برخوردار می‌شوند، بورس می‌دهد. همچنین دانشگاه تقریباً در 30 بخش ورزشی فعالیت دارد. مجتمع ورزشی دانشگاه دارای 2 سالن ورزشی، 6 میدان فوتبال، 12 زمین تنیس، 20 زمین بسکتبال، 10 زمین والیبال و استخر شنای روباز است.

ODTU | دانشگاه فنی خاورمیانه

زندگی درون دانشگاه به بخش‌هایی نظیر فعالیت‌های انجمن‌های دانشجویی، تظاهرات سیاسی و فستیوال‌های متعدد تقسیم‌شده است. کامپوس مرکزی میزبان فستیوال بهاره دانشگاه خاورمیانه می‌باشد که در طول 5 روز این دانشگاه صحنه کنسرت‌های متعدد و نمایش‌های مختلف دانشگاه می‌گردد. دانشجویان از امکانات رفاهی نظیر سوپرمارکت‌های متنوع درون دانشگاه و بانک‌های مختلف و دسترسی سریع به دفاتر پستی و رستوران‌های فراوان برخوردارند.

دانشگاه فنی خاورمیانه کشور قبرس شمالی (METU NCC) به‌عنوان پردیس دانشگاه خاورمیانه در سال 2003 توسط دولت‌های جمهوری ترکیه و جمهوری قبرس شمالی تأسیس‌شده است. دانشگاه مزبور یک پروژه بزرگ آموزش عالی تدوین‌شده توسط جمهوری ترکیه است و در خدمت نه‌تنها دانش آموزان ترکیه بلکه دیگر دانشجویان جامعه بین‌المللی است. دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس دارای پشتیبانی کامل علمی و اداری و فنی از دانشگاه فنی مادر خود در آنکارای ترکیه می‌باشد. جهت اطلاعات بیشتر درباره پردیس دانشگاه فنی خاورمیانه (قبرس) لطفاً با ما تماس بگیرید.

دانشکده‌ها