راهکارهای مطالعه موثر و حفظ آسان مطالب

خواندن مطالب و مطالعه موثر

همواره نحوه ی شروع مطالعه، یادگیری و حفظ و درک مطالب از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان و دانش آموزان می باشد، اینکه با چه روش هایی کتاب های درسی و یا علمی رو بخوانند و با چه ترفندهایی بتوانند در سریع ترین زمان ممکن مطالب را به خاطر سپرده و یادبگیرند یکی از مهم ترین کارهایی هست که باید یاد گرفت، در این مطلب سعی شده است این روش‌هایی برای مطالعه موثر و مفید و اینکه چگونه بتوانیم به راحتی ماطلبی که میخوانیم را به یاد بسپاریم برای شما ارائه می شود.

1-بصورت بخشهای کوتاه بخونید

زمانی که تمرکز ندارین خواندن وقت تلف کردنه. پس برای افزایش تمرکز باید بصورت بخش های کوتاه بخونید. مثلا فقط یک بخش رو بخونید یا بمدت ده الی پانزده ددقیقه . بعد از اینکه یک بخش رو تموم کردید به ذهنتون مراجعه کنید راجع به چیزهایی که خوندید.

پایداری خوانش خودتون رو توسط بالا بردن زمان مطالعه در هر روز یا هفته افزایش بدین. مثلا اگر در یک هفته به مدت ده تا پانزده دقیقه میخونید هفته ی بعدی بیست الی بیست و پنج دقیقه بخونید.

آموزش مطالعه کردن

۲-نوشتن مطالبی که می‌آموزید به حفظ آن‌ها در ذهن شما کمک می‌کند

اگر می‌خواهید اطلاعات را به دانش تبدیل کنید، تحقیقات نشان می‌دهند که باید هر آنچه را یاد می‌گیرید به صورت دستی بنویسید. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد دانش‌آموزانی که با قلم و کاغذ مطالب را یادداشت می‌کنند بیشتر از دانش‌آموزانی یاد می‌گیرند که نکات را در لپ‌تاپ تایپ می‌کنند و در یادآوری واقعیت‌ها، مرتب کردن ایده‌های پیچیده و تحلیل اطلاعات، ماهرترند.

شرایط معافیت سربازی برای دانشجویان خارج از کشور
بخوان

محققان می‌گویند که لمس فیزیکی قلم و کاغذ در مقایسه با تایپ کردن، پیوند شناختی قویتری را با ماده ایجاد می‌کند و این باعث می‌شود عمل به خاطر سپاردن بسیار سریعتر اتفاق بیافتد. نوشتن شما را وادار می‌کند تا مستقیماً با ایده‌‌ها روبرو شوید و با گذشت زمان آن‌ ایده‌ها در حافظه شما باقی بمانند.

روش های مطالعه کردن

۳-مفهوم های مهم رو هایلایت کنید 

سعی کنید فقط اطلاعات مهم و مناسب رو خط بکشید . برای مثال در یک صفحه فقط دور چند تا کلمه کلیدی خط بکشید. قبل از اینکه دور چیزی خط بکشید از خودتون بپرسید که آیا این اطلاعات هدف من رو تکمیل می کنند یا نه . اگر جوابتون نه هست پس بهتره که دورش خط نکشید.

۴-موضوع رو به چیزهایی که میدونید ربط بدید 

بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که از قبل دارید ارتباط بر قرار کنید. با رابطه برقرلر کردن بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که از قبل دارید ذهنتون اطلاعات جدید رو در حافظه ی بلند مدت ذخیره میکنه .

برای مثال اگر توماس جفرسون با مادرتون در یک ماه متولد شده و با ربط دادن به تاریخ تولد کسی که میشناسید تاریخ رو بهتر بیاد خواهید داشت.

حفظ کردن سریع

5- تندخوانی می‌تواند زمان یادگیری را کاهش دهد

قضیه ساده است. اگر بتوانید تندتر بخوانید، می‌توانید تندتر یاد بگیرید. ممکن است فکر کنید که تندخوانی نیاز به تلاش زیاد دارد، اما برنامه‌هایی مانند Spreeder کمک می‌کنند تا به تدریج سرعت خواندن را افزایش دهید تا زمانی که بتوانید آن را مدیریت کنید. با آموزش مغزتان برای پردازش سریع کلمات، به جای تصویرسازی تک تک کلمات که موجب پایین آمدن سرعت خواندن می‌گردد، عادت می‌کنید تارشته‌های کاملی از کلمات  را بخوانید.

چند عادت غلط در زندگی دانشجویی
بخوان

6-تصویر سازی کنید

اینکه تصاویر ذهنی از متنی که میخونید در ذهنتون ایجاد کنید به شما کمک می کنه تا بهتر یاد بگیرید. از اتفاقات مهم موضوع ها و مردم تصویر های ذهنی بسازید.

برای مثال یک تاریخ مهم مثل شروع یک جنگ رو در ذهنتون همراه با تاریخش به صورت اعداد بزرگ تصویر سازی کنید.

همینطور میتونید صحنه ای از جنگ رو طراحی کنید و تاریخ شروع و پایان چنگ رو زیرش بنویسید.

تندخوانی کردن

۶-با صدای بلند بخونید

اگر شما توسط شنیدن یاد میگیرید پس سعی کنید که جاهای مهم رو با صدای بلند بخونید. عمل صحبت کردن و شنیدن ممکنه به شما کمک کنه تا موضوع رو بهتر بیاد بیارین. پس جاهای مهمی که زیرشون خط کشیدید رو با صدای بلند بخونید درست مثل اینکه دارید به یک سوال جواب میدید.

همچنین میتونید از رابطه ی بین کلمات استفاده کنید تا چیزهای مهم رو بیاد بیارید. مثلا شعر یا آهنگ ساختن به شما کمک می کنه تا اطلاعات مهم رو بیاد بیارید .

 

۷-در مور موضوع از خود سوال بپرسید 

وقتی مطلبی رو میخونید از خودتون بپرسید چطور این موضوع به چیزهایی که من می دونم و نمیدونم مربوط میشه؟ چرا نویسنده به این اشاره کرده؟ آیا این کلمه یا موضوع رو میفهمم؟ مشخصه ی این جمله کجاست؟ یا اینکه آیا من با نتیجه گیری نویسنده موافقم ؟

با پرسش و پاسخ به این سوال ها شما بهتر میتونید اطلاعات مناسب رو بیاد بیارید.

نجوه طرح سوال

۸-هر چیزی رو که می خونید به زبان خودتون بازگویی کنید 

بعد از اینکه بخشی رو خوندید هر چیزی که خوندید رو به زبان خودتون بنویسید. اینکار به شما کمک میکنه تا چیزهایی رو که به یاد میارید و اطلاعاتی که نمیتونید بیاد بیارید ارزیابی کنید.

خطرات عادت‌های نامناسب غذایی برای دانشجویان
بخوان

برگردید و و اطلاعاتی که بیادتون نمیاد و یا نمیتونید به زبان خودتون بیان کنید رو دوباره بخونید.

 

۹-درباره ی مطلب با دیگران بحث کنید 

بعد از اینکه چیزی رو خوندید راجع بهش با دوستان اعضای خانواده و یا همکلاسی گفت و گو کنید. عمل مشاجره کردن در مورد محتوا اطلاعات رو در ذهن شما تداعی میکنه. همچنین به شما نشون میده که چه چیزهایی رو فهمیدین و میتونید به یاد بیارید و چه اطلاعاتی رو نفهمیدید و نمی تونید به یاد بیارید.

برگردید و اطلاعاتی رو که در بیاد آوردن مشکل دارید دوباره بخونید. سپس درباره ی موضوع با دوست یا یکی از اعضای خانواده گفت و گو کنید.

بحث کردن در مورد مطالب

۱۰-مطلب رو بازخوانی کنید 

عمل تکرار کلید یاد آوری هر نوع اطلاعاتی هست. بعد از اینکه چیزی رو خوندید به عقب برگردید و نظریه های مهمی که زیرشان خط کشیده اید رو دوباره بخونید. همچنین پاراگراف هایی که اطلاعات مهمی در اونها جاسازی شده بازخوانی کنید.

بعد از یک یا دو روز برگردید سر محتوا. موضوع ها و نظریه های مهم رو دوباره بخونید و از خودتون امتحان بگیرید.

اطلاعات عمومی

حفظ کردن سریعخواندن مطالبروش های تند خوانیروش های حفظروش های مطالعهمطالعه کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *